
Pestovanie zemiakov - Zemiak je jednou z najobľúbenejších plodín u nás. Používa sa na konzumáciu aj na kŕmenie.
Na dosiahnutie vysokých a kvalitných výnosov je potrebné dodržiavať správnu poľnohospodársku technológiu. Oneskorenie termínu výsadby o niekoľko týždňov, nesprávne zníženie napadnutia burinou alebo nedostatok náležitej ochrany pred škodcami môžu spôsobiť značné straty na úrode. Je taktiež dôležité zvoliť správnu odrodu v závislosti od zamýšľaného použitia zemiakov, ich skorosti a skladovacej kapacity.
Zemiak vyžaduje pôdu s dobrou štruktúrou a úrodnosťou. Mali by sa pestovať aj so striedaním polí, pretože pestovanie zemiakov po zemiakoch môže spôsobiť veľa problémov a to z rizika množstva bakteriálnych a plesňových chorôb.
Okrem chorôb sú straty výnosu spôsobené aj jednostranným vyčerpaním pôdnych živín a hromadením toxických látok vylučovaných rastlinou.
Aby sa zabezpečila správna štruktúra pôdy a jej vynikajúci fytosanitárny stav, mali by sa na pôdu nanášať prípravky: Lignohumat Super, bi protect, bi azot a fosfor bacter.
Veľmi dôležitým faktorom obmedzujúcim pestovanie zemiakov je riziko výskytu nebezpečného karanténneho škodcu - háďatka zemiakového alebo v niektorých regiónoch zemiakového červa. V extrémnych prípadoch môžu títo škodcovia spôsobiť obrovské straty plodín a vylúčiť pole alebo farmu z pestovania zemiakov na mnoho rokov. Bakteriálne prípravky a humínové kyseliny (pozri vyššie) znižujú výskyt týchto škodcov rozkladom organických látok a vytváraním nepriaznivých podmienok pre týchto škodcov (nedostatok potravy a možnosť zimovania). Na to je ideálny aj full terminator, ktorý podporuje rozklad organických zvyškov.
Hnojenie zemiakov sa vykonáva na základe rozboru pôdy a obsahu dostupných foriem prvkov v nej. Mali by ste pamätať na to, že hnojenie niektorých rastlín dusíkom nie je vhodné, pretože spôsobuje, že rastliny sú náchylné na choroby a hľuzy sú zle uskladnitelné. Z makroživín sú najdôležitejšími látkami dusík, fosfor, draslík a horčík, ako aj mikroživiny ako mangán, meď, zinok, bór a molybdén, ktoré je možné doplniť gélovým hnojivom SOLER P.
Základnou podmienkou dosiahnutia vysokých a stabilných výnosov zemiakov v integrovanej výrobe je použitie sadbových zemiakov s vysokou hodnotou osiva. Pred výsadbou je vhodné ošetriť hľuzy stimulantom nanogro forte superstart.
Ak sa na farme pestujú zemiaky na skorý zber, je nevyhnutné naklíčenie sadbových zemiakov. V prípade iných druhov sa odporúča stimulovať hľuzy.
Odloženie termínu výsadby sa neodporúča, pretože sa vegetačné obdobie posúva do menej priaznivých klimatických podmienok a do väčšieho rizika neskorej plesne. Príliš skorá výsadba môže byť tiež vystavená hlavne jarným mrazom, ktoré môžu spôsobiť veľké straty.
Vysadená plantáž zemiakov by sa mala čo najskôr obkopávať, aby boli hľuzy osiva úplne zakryté a mohli zakoreniť a vypučať. Počas rastu, pred kvitnutím, by mali byť rastliny postriekané produktami nanogro aqua a Naturalny plon, aby bola zaistená vysoká a vynikajúca kvalita úrody a rovnomerná veľkosť hľúz.
Nutričné požiadavky:
Pri výnose 10 t hľúz a primeranej hmotnosti nadzemnej časti rastliny zemiakov spotrebujú v priemere: 40 kg dusíka (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55–75 kg draslíka (K2O), 6 kg vápnika (CaO), 6– 8 kg horčíka (MgO), 6 kg síry (S) a 25 g bóru (B), 20 g medi (Cu), 70 g mangánu (Mn), 1 g molybdénu (Mo) a 65 g zinku (Zn).