słonecznik

Pestovanie slnečnice

Schéma ošetrovania prípravkami AGRARIUS pri pestovaní slnečnice:

Pestovanie slnečnice olejnej si vyžaduje menšie výdavky na hnojenie a chemickú ochranu ako pestovanie repky olejnej. Olejnatá slnečnica má vysoké tepelné požiadavky. Súčet priemerných teplôt počas vegetačného obdobia by mal byť minimálne 3 000 stupňov C.  Slnečnica je citlivá na dlhodobé mrazy, ktoré brzdia rast rastlín. Na druhej strane sa ukazuje, že je odolná voči krátkodobým poklesom teploty až na -4 stupne C. Odporúčame použiť stimulátor a induktor rastu nanogro forte superstart na morenie semien alebo postrek mladých rastlín (2 - 3 listy) nanogro aqua.

Táto rastlina má tiež vysoké požiadavky na svetlo a veľmi zle znáša tieň. Vďaka svojej hustej a chlpatej pokožke je odolná voči suchu. Najviac vody potrebuje počas tvorby kvetných pukov a kvitnutia, čo je najčastejšie v júli. Je dôležité mať počas kvitnutia slnečné počasie, ktoré má pozitívny vplyv na opelenie kvetov a naloženie nažky.

Slnečnica poskytuje najlepšie výsledky na úrodných a humóznych pôdach, vo veľmi dobrom pšeničnom komplexe (komplex 1) a v dobrom pšeničnom komplexe (komplex 2). Pôdy by mali byť priepustné, s pH 6,6–7,2. Rastlinu je možné vysievať aj na ľahšie pôdy. Okyslené pôdy sa musia vápniť (bi calc +), najlepšie pod predhradím a nakoniec pred pred zimnou orbou. Na zaistenie dobrej kvality pôdy je potrebné použiť humínové kyseliny (Lignohumat Super).

Slnečnica má dosť veľké výživové potreby. Na vyprodukovanie 1 t naže a správneho množstva stoniek a listov je potrebné prijať 70 kg N, 26 kg P2O5 a 90 kg K2O. Najčastejšie hnojenie je 60 kg N, 40–60 kg P2O5 a 150–180 kg K2O / ha. Nesmú sa používať príliš vysoké dávky dusíka, pretože to zvyšuje rast slnečnicových semien a oneskoruje dozrievanie košov a nažky. Rastlina je tiež menej odolná proti poliehaniu a plesňovým chorobám. Ak bola predchádzajúcu sezónu na poli sadená koreňová zelenina nemal by sa na hnojenie používať dusík. Fosforové a draselné hnojivá by sa mali používať predovšetkým na jeseň a dusíkaté hnojivá na jar pred kultiváciou pôdy na sejbu. Dusík by sa mal používať vo forme močoviny alebo UAN. Z fosforečných hnojív sa odporúča trojitý superfosfát a z draslíka - vysokoprocentné draselné soli.

Z mikroelementov pre slnečnicu sú veľmi dôležité bór a molybdén. Dopyt po prvom je 400 g / ha. Jeho nedostatky sa môžu vyskytnúť hlavne na ľahších pôdach, ale aj na príliš zhutnených pôdach a pri veľmi vysokých teplotách a nedostatočných zrážkach. Najlepšie je na tento účel použiť hnojivo zo série Soler.

Slnečnica sa seje, keď sa pôda hlboká 5 cm zahreje na 6 - 8 stupňov C (kvitne púpava, čerešňa a čierne ríbezle), obdobie ktoré pripadá na 15. až 25. apríla. Výsev v príliš studenej pôde spôsobuje nerovnomerné a oneskorené vzchádzanie. Neprijateľný je aj výsev v máji.

Slnečnicové semienka obsahujú 40 - 45 percent tuku a 15-18 percent bielkoviny. Na hektár sa získavajú 2–3 tony nažky. Zvyšky úrody treba pred orbou starostlivo nasekať na hrúbku 10 - 15 cm. A najlepšie je použiť Full Terminator (hnojivo urýchľujúce rozklad zvyškov plodín) a protect bacter.