porzeczka

Pestovanie ríbezlí

Schéma ošetrovania prípravkami AGRARIUS pri pestovaní ríbezlí:

Dôležitým faktorom pri pestovaní ríbezlí je správna príprava pôdy na kultiváciu. Rýbezle vyžadujú úrodné a vzdušné pôdy, mierne kyslé (pH 6,2-6,7) , ktoré sú na miestach kde sa netvorí súvislá pokrývka ľadu. Mali by sa použiť vhodné obsýpky rastlín. Najlepšie sú strukovinové zmesi s prídavkom obilnín. Takéto zmesi vytvárajú vhodnú zelenú hmotu, čistia pôdu od buriny a poskytujú rastlinám primeranú hladinu humusu, a teda zdroj výživných látok. Je obzvlášť vhodné aplikovať Lignohumat super na pôdu a bakteriálne prípravky, ako sú protect bacter, fosfor bacter a bi azot, ktoré podporia rozklad organických látok, znížia výskyt možných škodcov (vrátane opuchov) a dodajú rastlinám živiny.

Kríky s ríbezľami sa najlepšie vysádzajú na jeseň, pretože bude trvať určitý čas, kým sa zakorenia a ľahko prežijú zimu. Pred výsadbou odporúčame namočiť korene do vody s pridaním nanogro forte superstart alebo, ak sú vysadené z nádob, zalejte vodou s nanogro aqua. Po výsadbe by mali byť rastliny orezané s ponechaním 1-3 púčikov nad zemou.
Po vývoji pukov rastliny postriekajte prípravkom Naturalny plon a SOLER Fruit pre lepší rast a množenie.

Kríky ríbezlí by sa mali hnojiť na základe súčasnej chemickej analýzy pôdy, aby sa zistilo, aké množstvo zložiek majú rastliny v pôde. Ak existujú problémy s dostupnosťou minerálov, odporúčame pri kultivácii použiť bakteriálne prípravky. Ako doplnok k hnojeniu mikroelementmi by sa mal SOLER Fruit používať v dávke 1 l / ha v 2-3 dávkach.

Ríbezle sú napadnuté mnohými chorobami a škodcami. Väčšina z nich poškodzuje listy, niektoré sa živia púčikmi, plodmi, výhonkami alebo sa vyskytujú pod kôrou. Všetky škody spôsobené škodcami majú negatívny vplyv na úrodu, oslabujú nastavenie kvetných pukov na ďalší rok a znižujú mrazuvzdornosť rastlín (odolnosť je možné zvýšiť postrekom rastlín na jar s nanogro aqua a Naturalny plon).

Ovocné plantáže vyžadujú ochranu pred chorobami a škodcami. Podmienkou účinnej ochrany je použitie vhodných ochranných postrekov s toleranciou a preventívnymi lehotami. V záujme ochrany ríbezlí pred plesňovými chorobami by sa malo preventívne ošetrenie vykonať skôr, ako sa prejavia príznaky choroby (postrekovanie plantáže bakteriálnym prípravkom protect bacter a zvýšenie odolnosti stimulátorom nanogro aqua).
Pri striekaní je dôležitá kvalita vody použitej na prípravu pracovnej kvapaliny, preto sa v záujme zvýšenia účinku a účinnosti chemických prípravkov oplatí pripravovať vodu s prídavkom kondicionéra full agro kondicioner, ktorý má pri striekaní tiež antistresový účinok na rastliny.

Na jar sú púčiky ríbezlí náchylné na zamrznutie, preto sa ich oplatí postriekať 3-4 dni pred kvitnutím prípravkom STOP DROP FLOWER, ktorý zvýši odolnosť rastlín voči poklesom teplôt a zabezpečí dlhé kvitnutie a efektívne nasadenie ovocia vynikajúcej kvality.

Po sezóne jesenných listov sa odporúča postrekovať celú plantáž prípravkom full terminator s prídavkom protect bacter, ktoré zabezpečí rýchly rozklad organických látok a zanechá plantáže v dobrom fytosanitárnom stave