kukurydza2

Pestovanie kukurice

Schéma ošetrovania prípravkami AGRARIUS pri pestovaní kukurice:

Pestovanie kukurice - Prvým krokom pri pestovaní kukurice je príprava pôdy na jeseň. Stojí za to venovať pozornosť štruktúre pôdy a distribúcii zvyškov plodín, aby sa zabezpečilo, že rastliny sú bohaté na živiny a vodu. Je potrebné zabezpečiť štruktúru a vlhkostné podmienky. Po jesennom zbere sa odporúča použiť full terminator na pozberové zvyšky. Správny fytosanitárny stav by sa mal navyše zabezpečiť použitím prípravku protect bacter s obsahom pôdnych baktérií.

Jarné ošetrenie by sa malo začať oraním a bránením. Kultivácia je určená na vyrovnanie poľa, obmedzenie strát vody a zničenie buriny. Následne použijeme aj Lignohumat Super (humínové kyseliny a protect bacter, bi azot a fosfor bacter, prípravky na ochranu rastliny pred nedostupnosťou výživných látok, napríklad fosforu). Tesne pred sejbou treba pôdu kypriť predsejbovou kultiváciou do hĺbky sejby.

Hnojenie pôdy je veľmi dôležitým prvkom pri pestovaní kukurice. Majte na pamäti, že kukurica má pomerne vysoké nároky na hnojenie. V závislosti od úrodnosti pôdy sa odporúča nasledujúca úroveň hnojenia: 150 až 200 kg N / ha v závislosti od predpokladaného výnosu, 80 až 120 kg P2O5 / ha, 140 až 180 kg K2O / ha. Dostupnosť vápnika a horčíka je pri pestovaní kukurice dôležitá, preto by sa malo používať vápnenie (bi calc +).

Kukurica je počas kultivácie má často nedostatok vody. Aby mohla rastlina prežiť tento čas bez nepriaznivého ovplyvnenia úrody, je potrebné použiť hnojivo N Turgor, ktoré zaisťuje výživu rastlín a správne udržiavanie hydratácie ich buniek.

Kukurica pri pestovaní obilia a siláže má vysoké nutričné ​​potreby z hľadiska mikroelementov. Najdôležitejšie z nich sú: zinok, mangán, bór a meď. Zinok je najdôležitejšou mikroživinou pri pestovaní kukurice. Účasťou na syntéze auxínov stimuluje vývoj koreňového systému. Pri pestovaní kukurice je tiež nevyhnutné hnojenie bórom. Nedostatok bóru počas kvitnutia narúša tvorbu klasov a má vplyv na zrnitosť klasov. Meď a mangán sú dôležitými mikroživinami vo fotosyntéze. Najefektívnejšou metódou doplňovania mikroelementov pri pestovaní kukurice  je listové hnojenie gélovým hnojivom SOLER K.

Postrek by sa mal vykonať skoro ráno alebo večer. Optimálna teplota vzduchu pre ošetrenie listov je 15 až 20 stupňov Celzia. Vykonávame iba ošetrenie jemným postrekom, aby sa pracovná tekutina usadila na kukurici. Mali by ste tiež pamätať na teplotu vody použitej na ošetrenie - nemôžeme rastliny priviesť k tepelnému šoku a na ošetrenie použiť full agro kondicioner pracovnej kvapaliny, ktorý má protistresový účinok na rastlinu a dodatočne okysľuje, tlmí, zmäkčuje vodu a zlepšuje vstrebávanie a priľnavosť pracovnej kvapaliny.

Kukurica sa vysieva medzi 20. aprílom a 5. májom. Teplota pôdy počas obdobia sejby by mala byť najmenej 8 stupňov. Skorší výsev, najmä v studenej jari, môže oddialiť vzklíčenie. Odporúčame ošetrenie zrna produktom nanogro forte superstart, aby sa zabezpečil rovnomerný vzrast rastlín a ich odolnosť proti jarným poklesom teplôt.

Veľmi dôležitým prvkom pri pestovaní kukurice je vhodný výber odrôd súvisiacich s použitím, ako aj ich skorosť v závislosti od výsevnej oblasti.

Systém FAO rozdeľuje odrody kukurice do 9 tried skorosti. Poľsko bolo rozdelené do 4 regiónov.

Pre každú z nich bola zaznamenaná príslušná FAO týkajúca sa skorej odrody a možnosti výsevu kukurice:
• Región I - FAO do 300
• Divízia II - FAO 230 až 260
• Divízia III - FAO do 210
• Región IV (Podgórze) - FAO do 200

Obilie je rozdelené do 2 druhov: FLINT a DENT.

Odrody FLINT sa vyznačujú rýchlym počiatočným vývojom, lepšou odolnosťou voči chladu a skorším kvitnutím, lepšie fungujú v chladných a studených jarných podmienkach alebo na chladných a pomalšie vyhrievaných miestach.

Odrody DENT sa odporúčajú pestovať v teplejších oblastiach, v rýchlo sa zahrievajúcich polohách a na ľahších pôdach.

Na zaistenie vysokej a dokonalej kvality výťažku používajte na postrek nanogro aqua .

Kukurica má na jar často problémy s absorpciou fosforu, preto je obzvlášť vhodné aplikovať pôdny fosfor bacter, bakteriálny prípravok, ktorý podporuje absorpciu fosforu rastlinami aj pri nižších teplotách.

Výživové požiadavky:

Pri výnose 1 t obilia je potrebných: 30 kg dusíka (N), 12 kg fosforu (P2O5), 30 kg draslíka (K2O), 10 kg vápnika (CaO), 10 kg horčíka (MgO), 4 kg síry (S) alebo prevedené na SO3 - 10 kg a 11 g bóru (B), 14 g medi (Cu), 110 g mangánu (Mn), 0,9 g molybdénu (Mo) a 85 g zinku (Zn).