warzywa-kapustne

Pestovanie kapustových rastlín

Schéma ošetrovania prípravkami AGRARIUS pri pestovaní kapustových rastlín:

Najčastejšie pestované kapustové zeleniny patria: kapusta (biela, červená, Peking), ružičkový kel, karfiol, brokolica a kel.

Kapustová zelenina je druh, ktorý si vyžaduje kvalitu pôdy. Pôda určená na pestovanie kapustovitých rastlín by mala byť bohatá, úrodná, s dobrými vzťahmi medzi vzduchom a vodou v teplejšom podnebnom pásme. Veľmi ťažké, studené a vodnaté pôdy  nie sú vhodné, pretože existuje riziko vzniku kapustového syfilisu. Taktiež dôležitá je hodnota pH pôdy, príliš nízke pH prispieva k výskytu syfilisu. Pri kultivácii kapusty, karfiolu, brokolice je potrebné pôde pridať vápno (bi calc +). Je dôležité, aby ste kapustu neprehnojovali dusíkom, pretože to tiež podporuje vývoj syfilisu a robí zeleninu slabo konzervovanou.

V záujme zachovania správnej štruktúry pôdy a jej vynikajúceho zdravia sú to napríklad produkty: humínové kyseliny (Lignohumat Super), bakteriálne prípravky (bi azot, fosfor bacter a protec bacter), ktoré sa odporúčajú najmä pri prevencii syfilisu.

Pri pestovaní kapusty, karfiolu a brokolice je veľmi dôležité pripraviť sadenice, pretože silná a dobre zakorenená sadenica sa rýchlo ujme, dobre zakorení a poskytne vysoké a kvalitné úrody. Na tento účel už v štádiu prípravy semenáčikov používame stimulátor rastu nanogro aqua a Naturalny plon, ktoré posilňujú mladé rastliny a pomáhajú pri vývoji silného koreňového systému, ako aj napomáhajú trvalému zakoreneniu sadeníc v zemi (majú posilňujúci a protistresový účinok).

Hnojenie kapustových rastlín je vždy založené na záhradníckej analýze pôdy, t. j. takej, kde sú zahrnuté výsledky obsahu živín pôdy, ale vo forme prístupnej pre rastliny. Na hnojenie rastlín mikroelementmi sa oplatí použiť moderné hnojivo SOLER Green a Calory listové vápnikové hnojivo.

Pri pestovaní kapusty je tiež dôležité správne používanie prípravkov na ochranu rastlín. Aby bol postrek efektívny a aby rastliny po aplikácii nepociťovali nadmerné napätie, odporúčame pripraviť pracovnú kvapalinu pomocou full agro conditioner, ktorý zvýši účinnosť účinných látok, uľahčí prienik prípravkov do rastlín a dokonale pokryje rastliny postrekom (najmä preto, že tieto rastliny majú hrubú vrstvu vosku).

Po kultivácii kapustových rastlín na poli zostáva veľa organických látok, ktoré sa dajú ľahko premeniť na cenný humus. Premeniť tieto zvyšky na humus je možné za pomoci prípravku full terminator aplikovaného na rozsekané zvyšky. Použitím baktérií obsiahnutých v protec bacter, znížime výskyt baktérií vyskytujúcich sa na zvyškoch rastlín a v pôde.

Výživové požiadavky:

Kapusta je jedným z druhov, ktoré vyžadujú živiny a kyslosť pôdy (N-240 270 kg / ha, P-120-140 kg / ha, K-360-420 kg / ha v čistej zložke). Pôda pre tieto plodiny by mala mať pH 6,5-7,5.

Kvôli jednej z najnebezpečnejších chorôb vyskytujúcich sa pri pestovaní kapustných plodín (syfilis kapusty) sa jej darí v kyslom prostredí. Pôda pre tieto plodiny vyžaduje vápnenie, ktoré sa vykonáva po rozbore pôdy. Na zvýšenie pH používame vysoko reaktívne oxidové vápno alebo uhličitanové vápno (reaguje pomalšie, pôsobenie sa rozloží na dlhšie časové obdobie). Lignohumat Super, obsahujúci humínové kyseliny a bakteriálny prípravok protec bacter, súúčinné aj na prevenciu syfilisu kapusty.