
Cukrová repa je veľmi náročná plodina na pestovanie.
Počas vegetácie vyžaduje cukrová repa veľké množstvo vody a veľa slnečných dní, pretože zvyšuje množstvo cukru v koreňoch. Priaznivým javom na zvýšenie technologickej výťažnosti cukru je veľká diferenciácia nočných a denných teplôt. Cukrová repa má rada pôdu s veľmi dobrou štruktúrou, vysokými zdrojmi živín, neutrálnym alebo zásaditým pH.
Na pestovanie cukrovej repy sa odporúčajú používať podporné prípravky ako nanogro aqua, Naturalny Plon alebo Lignohumat Super, ktoré podporujú rast rastlín a koreňov pri súčasnom zvýšení technologickej úrody cukru. V prípade popálenia herbicídmi, ktoré sa často používajú pri pestovaní repy, a poškodenia spôsobeného poklesom teploty na jar, odporúčame dvojkombináciu Naturalny Plon 150g alebo Naturalny Plon XM (1 l / ha) + nanogro 250 ml / ha. Protec bacter bakteriálny prípravok aplikovaný do pôdy na jeseň a na jar bude perfektný na profylaxiu proti burine a múčnatke.
Cukrová repa je náročná na pôdu, v ktorej rastie. Vyžaduje kvalitnú humusovú pôdu s vysokým obsahom živín. Pôda na pestovanie cukrovej repy by mala veľmi dobre umožňovať priechod vzduchu a vody do stredu orných vrstiev, ale jej štruktúra musí tiež brániť v odplavovaní a nadmernom vysychaní. Nepriaznivé je nadmerné udupanie, nadmerné zhlukovanie a tvorba škrupiny pôdy. Na dosiahnutie tohto stavu by sa mali používať bakteriálne prípravky: azot bacter, fosfor bacter, protec bacter a veľké množstvo humínových kyselín: Lignohumat Super. Udržiavanie pôdy bohatej na humínové kyseliny a dobrej kvality vedie k jej rýchlemu zahriatiu, ktoré v jarných mesiacoch umožňuje skorý vstup na pole a najlepšie využitie pôdy pri pestovaní a starostlivosti.
Výťažnosť repy je najlepšia na alkalických pôdach s pH 8,3-8,5. Tiež neutrálnejšie pH 6,5 vedie k dosiahnutiu vyššieho výťažku. Pôdna reakcia nesmie byť príliš kyslá, pretože to predstavuje riziko tvorby prospešných nitrifikačných baktérií, ktoré napomáhajú vylučovaniu chemických zlúčenín v pôde, ktoré sú prospešné pre vývoj repy. Odporúčame použiť pravidelné vápnenie, napríklad bi calc +.
Pokiaľ ide o organické hnojenie, odporúča sa používať hnojivo, ktoré poskytuje primeranú úroveň hnojiva a organické látky, ktoré ovplyvňujú štruktúru pôdy. Odporúčame použiť moderné gélové hnojivo SOLER B na hnojenie mikroelementmi a hnojivo Calory na doplnenie množstva vápniku v rastlinách repy.
Z dôvodu ochrany mladých rastlín pred mrazmi odporúčame použiť nanogro aqua na postrek mladých rastlín, aby sa zvýšila ich odolnosť voči teplotným poklesom. Bezprostredne po mrazoch odporúčame postriekať prípravkom Naturalny Plon alebo Naturalny Plon XM, aby ste rastlinu podporili, vyživili ju aminokyselinami a rýchlo regenerovali.
Pestovanie cukrovej repy vyžaduje veľké množstvo vody, pretože celková hmotnosť a listová plocha sú veľmi veľké. Výnos repy závisí od zavlažovania pôdy. Táto koreňová plodina, populárna na Slovensku, poskytuje najlepšiu úrodu v letných mesiacoch a keď sú priemerné ročné zrážky okolo 700 mm. Kľúčovou otázkou je kultivácia pôdy takým spôsobom, aby rastlina využívala vodu udržateľným spôsobom. Odporúčame preto chrániť rastlinu pred nadmernými stratami vody počas obdobia jej nedostatku postrekom špeciálne zloženým dusíkatým hnojivom s mikroelementmi N Turgor.
Ak sa má cukrová repa pestovať na poli, kde po zbere zostáva veľa zvyškov, mala by sa rozdrviť a potom postriekať prípravkom full terminator, aby sa zabezpečilo ich dokonalé rozloženie.
Výživové požiadavky:
Pri celkovom výnose 50 ton na 1 ha to z pôdy vyžaduje 135 kg N, 23 kg P, 230 kg K a 23 kg Mg.