Hnojivá

Hnojivá – sú to prostriedky bežne používané na pestovanie všetkých poľnohospodárskych, ovocných, zeleninových a bylinných rastlín s cieľom zvýšiť kvantitu a kvalitu úrody. Používajú sa na doplnenie rastlinných živín do pôdy.

Spoločnosť Agrarius ponúka inovatívne a moderné špecializované hnojivá pre všetky druhy plodín:

Pôdne živiny sú potrebné nielen pre rastliny, ktoré ich absorbujú cez korene, ale tiež dodávajú živiny pôdnym mikroorganizmom (napr. Dusík, mikroelementy) a sú dôležitým prvkom pre zlepšenie štruktúry pôdy a jej fyzikálnych a chemických podmienok. Tvoria sa chemické zlúčeniny, ktoré zabezpečujú vhodnú pôdnu reakciu a dostupnosť prvkov pre rastliny.

Hnojivá sa dodávajú v dvoch druhoch: minerálne hnojivá (dusík, fosfor, síra a horčík, kremík, draslík a ďalšie) a prírodné hnojivá (kompost, hnoj, tekutý hnoj, hnojovice, hnojivá na báze morských rias a ďalšie). Veľmi dôležité sú aj hnojivá vyrobené zo splaškových kalov a priemyselného odpadu, ale ich čistota, zloženie a to, či neobsahujú ťažké kovy a nebezpečné kontaminanty, ktoré sa môžu hromadiť v plodinách, sú veľmi dôležité. V závislosti od typu hnojiva môžu byť rastlinám dostupné živiny okamžite alebo sa musia rozložiť (ako v prípade hnoja - zvlhčovanie - vytvára humus a mineralizáciu - čím poskytuje rastlinám výživné prvky potrebné pre rast a úrodu).

Medzi potrebné makroživiny pre rastliny patria: dusík, fosfor, draslík, tiež vápnik, horčík a síra, zatiaľ čo v malom množstve potrebujú iba také mikroživiny, ako sú: železo, zinok, meď, bór, molybdén, chlór, sodík, takže ak je ich nedostatok zvyčajne ich dopĺňame hnojením na list.

Najdôležitejšie, okrem zásobovania rastlín a pôdy hnojivami, je ich správna konzervácia v pôde (zlepšenie obsahu humusu v nej, čo zabraňuje vylúhovaniu živín, jej štruktúre a vlastnostiam zabraňujúcim regresii živín).

Hnojivá by sa mali vždy používať na základe aktuálnej analýzy pôdy (aj s dostupnými formami prvkov) a potrieb rastlín, aby sa zabránilo nadmernému hnojeniu, ktoré vedie k zasoleniu pôdy a kontaminácii životného prostredia a je pre poľnohospodára nákladné.